Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

DDT se samo neodbourá

Reagujeme na článek Na podzim přijde potopa (Respekt č. 38/2000). I my doufáme, že ministr Kužvart výjimku prodlouží a Novomlýnská nádrž nebude znovu napuštěna. Škoda jen, že toto důležité téma jste ve vašem článku mírně zdiskreditovali tvrzením, že „chemikálie jako DDT a PCB se na vzduchu odbourají samy“. To je hloupost. DDT i PCB jsou velmi stálé sloučeniny. Pokud by se na vzduchu rychle odbourávaly, jak je uvedeno v článku, neexistovaly by problémy s dlouhodobou kontaminací potravních řetězců právě těmito karcinogenními a mutagenními látkami. Rezidua PCB i DDT jsou nalézána i po desítkách let od jejich vstupu do ekosystému. Například používání DDT je v České republice zakázáno od počátku 70. let, přesto se s jeho rezidui setkáváme dodnes. O vlastnostech DDT a PCB se lze dočíst v kterékoli (i středoškolské!) učebnici organické chemie, protože se jedná o ukázkové prototypy velmi stálých a velmi nebezpečných chemikálií.

Olga a Jakub Hruškovi, Praha

12 úderů od policie

Byl jsem jedním z těch, kteří byli v úterý 26. září večer po demonstracích proti MMF a Světové bance zadrženi ve Štěpánské ulici a následně 24 hodin drženi ve vazbě. Obdobně jako většina ostatních zadržených jsem demonstraci jen pozoroval a nebyl jsem jejím aktivním účastníkem. Nejprve jsem byl 12 hodin držen ve vězení, poté jsem byl spolu s dalšími 24 cizinci převezen…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte