Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Vědět, kdy odejít

Ty tam jsou doby,kdy se v Latinské Americe střídaly vojenské junty, kdy plukovník A nahrazoval plukovníka B. Novějším fenoménem jsou spíše postavy, které by šlo označit za populistické autoritáře či autoritářské populisty. Už deset let k nim patří peruánský prezident. Ale Alberto Fujimori, dnes po Fidelu Castrovi nejdéle sloužící hlava státu v Latinské Americe,nečekaně překvapil. V neděli 17. září oznámil, že se rozhodl uspořádat nové prezidentské volby, kterých se on sám nezúčastní, a že rozpustí všemocnou Organizaci tajných služeb. Jeho projev ohromil hlavně armádu, neboť šlo o první vážné rozhodnutí, které prezident udělal bez porady s generály.Armáda, prezident a tajné služby, to byla totiž v Peru vládnoucí trojice, na kterou nestačil ani parlament, ani opozice. Že by počátek Fujimoriho konce?

Ať jsem autokratem

Fujimoriho oznámení přišlo jako bomba. Teprve v dubnu totiž proběhly prezidentské volby, kterých se protiprávně zúčastnil i on (na třetí prezidentské období podle ústavy neměl mandát) a nakonec je vyhrál, ale prokazatelně podvodně. Jeho soupeř Alejandro Toledo kvůli nelegálnímu průběhu od voleb odstoupil a později se obrátil na Organizaci amerických států (OAS) s prosbou o podporu. Většina pozorovatelů se shoduje,že kdyby býval Fujimori potřetí nekandidoval a uvolnil křeslo důstojně,byl by se zapsal do dějin jihoamerické politiky jako neobyčejně schopná hlava státu. Byl zvolen v roce 1990, kdy soupeřil se známým spisovatelem Mariem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.