Za necelé dva měsíce vypuknou první historické volby do krajů. Průzkumy ukazují, že většina občanů kraje nezná, často nevědí ani to, ve kterém ze čtrnácti nových správních celků oni sami bydlí. Proto Respekt připomene nové kraje v předvolebním seriálu. Spolu se základními otázkami, které se mohou stát tématem voleb, budou v každém z dílů představeni i kandidáti dvou stran, které mají největší šance na volební vítězství. První díl patří dvěma krajům, kde je favoritem pravice. Z předloňských výsledků voleb do sněmovny a dosavadních průzkumů STEM je totiž zřejmé, že na Královéhradecku a Budějovicku svedou hlavní zápas ODS a Unie svobody (ve spojení s lidovci). Zatím se zdá, že strany se v kampani nebudou přít o program, ale jen o obecné politické otázky. Kandidáti obou stran totiž čestně přiznávají, že sami přesně nevědí, k čemu nové kraje budou, a co tedy mohou voličům nabídnout. V základních otázkách krajského rozvoje se shodnou a liší se jen v odpovědi na otázky, s kým budou po volbách spolupracovat.

Hradec Králové: dálnici ano, lanovku ne

Kraj Krkonoš, Orlických hor a malých historických měst, jako jsou Jičín, Náchod, Nové Město nad Metují, Dobruška či Opočno, obstál vedle Prahy v polistopadové transformaci - jak o tom svědčí i skutečnost, že zdejší nezaměstnanost nepřesahuje 7 %. Důsledkem a zřejmě i příčinou je, že lidé volí pravici, tedy strany alespoň slibující omezení moci paternalistického státu. Zdejší strany zatím s kampaní do krajských…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2111

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte