Deset školních roků po pádu komunismu je za námi a na první pohled se zdá, že školství prošlo velkými změnami. Na začátku roku 1990 byli učitelé nadšeni, že už jim žádné stranické sekretariáty nebudou diktovat, co mají učit. Vysoké školy získaly velmi rychle nazpátek své akademické svobody, které jim minulý režim upíral, novelizace zákonů umožnila vznik škol soukromých a církevních a objevily se různé alternativy jako třeba Waldorfské školy. K lepšímu se tak změnila vzdělávací nabídka. Vzniklo několik nových vysokých škol v regionech a prudce vzrostl počet středních škol. Rodiče už nemuseli dávat své děti do učebního oboru jen proto, že na „výběrových školách“ pro ně nebylo místo, a počet dětí, které odcházejí na střední školy s maturitou, se tak přiblížil zvyklostem západních zemí. Rozšířila se nabídka učebnic, navíc se už školy nemusejí řídit jednotnými osnovami a mohou si vybrat z několika různých programů. Na první pohled to vypadá hezky, jenže ve skutečnosti je všechno jinak.

Slepými ulicemi

Vznikly sice nové fakulty, ale vysoké školy stále odmítají víc než polovinu uchazečů. Přitom ministerstvo školství uzavřelo s rektory dohodu, že skoro vůbec nebudou zvyšovat počet studujících, protože na to údajně nejsou peníze. Takové opatření přitom nedává velký smysl - když se počet studentů v jednom oboru zvýší třeba z dvaceti na třicet, neznamená to, že by se stejnou měrou zvyšovaly i náklady. Pedagog přece může přednášet pro víc posluchačů zároveň…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte