„Usoudil jsem, že ve škamnech musí zblbnout každý, kdo blbcem ještě není.“ Originální vzdělávací reformu pod tímto heslem by jistě i dnes prosazoval Ladislav Klíma, jeden z mála českých filozofů hodných toho jména. Klíma se narodil před 122 lety a je škoda, že nežije dodnes. Deset let po pádu komunistické diktatury totiž u nás žádný ucelený reformní plán nevznikl a ani většina reformních myšlenek nemá velikost a sílu Klímových pedagogických názorů.

Z mučíren do přírody

Ladislav Klíma by si zasloužil místo reformátora už svým životním postojem. Jak svědčí výše zmíněná věta, jeho vztah k rakousko-uherské škole, s jejím důrazem na výchovu skromných řemeslníků, poslušných úředníků a výkonných inženýrů, byl hluboce záporný. Vzbouřil se tedy proti samému principu a za urážku císařského majestátu byl vyloučen z gymnázia se zákazem studovat na všech rakouských školách.Klíma svou kritiku vkládá do úst Ditě, hrdince svého Velkého románu: „Zachází se v nejbarbarštější věznici s nejpodlejšími ničemy takto?“ ptá se například. „Jsou trestanci nuceni dlouhé hodiny sedět? Jako svíčky? Hledět jen před sebe? Je trestancům zapovězeno mluvit, ba šeptat? A hlavně: mají přikázáno absolutně nic nedělat?"Děti samozřejmě nedokážou sledovat "stokrát, tisíckrát se opakující tytéž nudné věci“, naštěstí nemusejí „zblbnout v nejvlastnějším toho slova smyslu“, pokud si umějí učení nevšímat a zabývat se vlastními fantaziemi. Podle Klímy je to přirozené, bohužel "páni kantoři…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte