Světla malajsijského přístavu Kelang pomalu mizí za obzorem a posádka tankeru Global Mars, plujícího s nákladem 6000 tun palmového oleje pod panamskou vlajkou, se chystá na nedlouhou cestu do indického přístavu Haldia. Radar ukazuje desítky plavidel sunoucích se noční hladinou nejfrekventovanější námořní cesty světa, Malackým průlivem. Jednoho z nich si ale nikdo nevšimne. Rybářské lodi s dvaceti muži vyzbrojenými automatickými puškami a mačetami, kteří snadno zvládnou sedmnáctičlenné osazenstvo Global Mars. Posádce jsou svázány ruce, zakryty oči. Pod namířenými hlavněmi pomalu přelézají do přivázaného člunu. Jako rukojmí jsou drženi 12 dní, poté je útočníci ponechávají osudu jen s minimální zásobou vody v malém záchranném člunu. Tato scéna se neodehrála v dobrodružném filmu, ale ve skutečnosti - 23. února 2000.

Piráti a zloději

Ačkoliv pro mnohé z nás je pirátství spjato s knihami a filmy mládí, pro světové rejdaře bývá těžkou noční můrou. Nejde o vousáče s dřevěnou nohou a širokým kloboukem, ale o urostlé muže v pletených kuklách. V rukou mají kromě mačet a nožů i samopaly a na rameni jim nesedí mluvící papoušek, nýbrž ruční protitankové rakety.Dnešní námořní pirátství definuje mezinárodní námořní právo vypracované OSN, například Ženevská konvence, jako „jakýkoliv ilegální čin vedoucí k násilí nebo zadržování osob, namířený proti majetku na soukromých lodích“. Definice OSN ovšem nezahrnuje politické motivy a v případě námořního pirátství…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte