Jak pacifikovat rasisty a neonacisty? O tom se debatuje stále intenzivněji v dnešním Německu. Ne snad, že by šlo o jev v Evropě nevídaný a v Německu bezprecedentní. Naopak. První azylantské domovy byly spektakulárně vypáleny již počátkem 90. let. Města jako Hoyerswerda či Rostock získala na neblahé proslulosti a němečtí představitelé bez ohledu na stranické barvy hovořili o vážném poškození dobrého jména německé demokracie v zahraničí. Tato rétorika má nyní skončit.

S nulovou tolerancí

Poté, co se akční radius neonacistů rozšířil z východu na západ (mezi nejnovější místa útoků patří mj. Ludwigshafen a Bodamské jezero), z azylantských domovů na synagogy (Lübeck) a z cizinců s jinou barvou pleti na bezdomovce a punkery, ztrácejí němečtí politici vedle trpělivosti i porozumění pro složité sociální poměry pachatelů. Wolfgang Thierse (SPD), šéf Spolkového sněmu a jeden z nejodhodlanějších bojovníků proti pravicovému extremismu, donedávna viděl nejúčinnější postup v „opatřeních k potlačení masové nezaměstnanosti“. Nyní říká tentýž Thierse, že je naprosto nesnesitelné, aby se v Německu etablovaly oblasti, při jejichž návštěvě by určité společenské skupiny, uprchlíci, Židé, přistěhovalci, bezdomovci nebo anarchisté, podstupovaly nekalkulovatelné riziko. Důvody nehrají roli. Německá média jdou v kritice „citlivého přístupu“ k radikálům ještě dále. List Süddeutsche Zeitung volá po nulové toleranci vůči každému, kdo je ochoten plodit násilí, odmítá vnímat…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte