„Šlo o zcela praktickou obavu z toho, že se zprivatizovaná banka začne chovat velmi obezřetně.“ Na tato slova, jimiž Václav Klaus zdůvodnil svou nechuť k prodeji státních podílů, by se v žádné diskusi o stavu tuzemského finančního trhu nemělo zapomínat. Z úst někdejšího liberála to byla pozoruhodně perverzní logika, zvlášť když jako odstrašující příklad uváděl Živnobanku, jež se prý po privatizaci „vůbec nenamočila do reálné ekonomiky“. Ke všemu Klaus tuto svou strategii prozradil až v roce 1998, rok po odchodu z premiérské funkce - předtím všichni věřili ujištěním jeho vlády, že na prodeji bank se pilně pracuje. Definitivní účet za tento jeho hluboký omyl ještě neznáme. Teprve se uvidí, kolik stát vydobude z pohledávek převzatých od velkých peněžních domů. Částečnou představu o účtu, jejž zaplatíme, si ale lze udělat ze seznamu ztrátových úvěrů Komerční banky za téměř 56 miliard korun, který zveřejnila minulé úterý na internetu státní vymahačská společnost Konpo. Ano - takto vypadají výsledky neopatrné banky, důkladně namočené do reálné ekonomiky.

Úvěry na socialismus

Po pádu IPB už je éra státních záchranných akcí pro velké banky - doufejme - u konce. Na místě je otázka, jaké špatné úvěry bankovní domy stáhly pod vodu. Hlavní příčinu ztrát Komerční banky představují podniky jako Tatra či Škodovka, které na seznamu Konpa nenajdeme (převzala je Revitalizační agentura). Právě ony jsou příkladem firem, které nejvíce těžily ze systému, pro nějž se…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte