Na historické území Čech přicházejí poprvé od počátku křesťanství trapističtí mniši a přinášejí tak zdejšímu životu skoro zapomenutý duchovní rozměr. Nesnaží se všemi silami pomáhat chudším a slabším, nešíří ani svou víru. Mniši Řádu cisterciáků přísné observance, jak se trapisté oficiálně jmenují, žijí především hledáním Boha. „Skrze naši vnitřní modlitbu, liturgii a práci vnímáme Boží přítomnost. A jediná modlitba, která stojí za řeč, je modlitba dlouhá. To je naše apoštolská služba, být neustále na příjmu,“ říká otec Martin. Bývalý farář z jihomoravské Vrbice odešel v roce 1991 do kláštera trapistů ve francouzském Sept-Fons a dnes je hlavním motorem jejich příchodu do Čech a stavby kláštera v Novém Dvoře na Karlovarsku.

Žebráci podle Calvina Kleina

K polorozbořenému statku Nový Dvůr, který jednou bude klášterem trapistů, vede jenom rozbahněná polní cesta. Statek patřil do roku 1926 premonstrátům z Teplé, komunisté v něm zřídili ovčín. Statek v polovině osmdesátých let vyhořel. Dnes v Novém Dvoře panuje čilý stavební ruch. Před vchodem čekají návštěvníky dva muži v bíločerném mnišském hábitu. Otec Martin i otec Samuel, převor kláštera v Sept-Fons, se usmívají. Vcházíme do jediné obyvatelné místnosti budoucího kláštera. Klenuté stropy, kamna na uhlí, velký stůl a pár židlí. „Toto místo jsme hledali přes rok. Navštívili jsme asi padesát lokalit, ale zaujal nás teprve tento velkostatek,“ vzpomíná otec Samuel velmi slušnou češtinou. "Naši mniši…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte