Kdo chce zničit naše školy a vrátit je zpátky do temných padesátých let? A kdo by chtěl potrestat všechny nadané žáky právě za jejich talent? Nikdo jiný než ministr školství Eduard Zeman, který před měsícem oznámil, že „zruší víceletá gymnázia“. Jeho ďábelský plán ale nevyjde, protože ho přísně odsoudili přední pedagogové, intelektuálové i komentátoři a ve sněmovně zástupci ODS, lidovců a Unie svobody. A tak se debata o víceletých gymnáziích prozatím uzavřela. Je to sice škoda, ale i tak nedotaženou diskusi je třeba uvítat, protože je vůbec první, kterou naše veřejnost ve věci školství za posledních šedesát let podnikla.

Proč zrušit

Zemanovo prohlášení o gymnáziích není výrokem radikála ani nepřítele vzdělanosti. Prostě jen analyzoval vzdělávací trendy ve vyspělých zemích, učinil závěry a snaží se je prosadit i u nás. Je totiž pravda, že instituce podobné našim víceletým gymnáziím nemá žádná ze zemí Evropské unie (v celé Evropě pouze Slovensko, Maďarsko a Rusko). Existovaly sice v Rakousku a Německu, i tyto země ale takový model opustily. Když ministr tvrdí, že víceletá gymnázia vytvářejí sociální propast mezi těmi, kdo na nich mají přístup k nejlepšímu vzdělání, a mezi těmi, kdo se učí jinde, opakuje argumenty běžné na západ od našich hranic. Všechny země EU (podobně i Spojené státy) se totiž shodují v názoru, že všechny děti mají ve škole dostat stejnou šanci. Proto musí veřejný vzdělávací systém pomáhat každému, kdo má horší rodinné zázemí,…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte