Rámeček

VAŽA MTAVRIŠVILI
se narodil před 50 lety v Tbilisi. Ve dvaceti letech byl z politických důvodů vyloučen ze stavební fakulty místní univerzity a stal se jedním z předních gruzínských odpůrců sovětského režimu, který ho často věznil a internoval. Vydával ilegální noviny, zakládal ilegální politické strany, vedl populární hnutí „Liga občanů Gruzie“, které stálo u počátku milionových protikomunistických manifestací v Tbilisi roku 1989. V září 1990 byl ve svobodných volbách zvolen do gruzínského Národního kongresu a stal se členem jeho vedení. V Gruzii žil i po pádu prezidenta Gamsachurdii v roce 1992, o dva roky později však musel odejít do exilu. Po čtyřech letech pobytu v uprchlickém táboře v Maďarsku, kde získal status politického uprchlíka, se přestěhoval do Prahy. Živí se tu jako metař, po večerech napsal knihu o kolapsu komunismu. Je ženatý, bezdětný.

Kdy začala vaše politická kariéra?

Ve dvaceti letech. Byl jsem zatčen, převezli mě do Moskvy a zavřeli na psychiatrii. Po propuštění jsem začal vydávat ilegální gruzínské noviny.

Jak se jmenovaly?

Byly postupně čtyři, ty nejznámější - Svoboda.

Prý vás zavřeli na osobní příkaz druhého nejmocnějšího muže tehdejšího Sovětského svazu. Proč musel jít příkaz k zatčení dvacetiletého disidenta z tak vysokých míst?

Někteří lidé bojovali proti komunismu nebo za lidská práva, ale já jsem usiloval o konec vlády sovětů, vystupoval jsem proti sovětskému…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte