Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Já chci žít nonstop

Existence uprostřed technologické civilizace přináší stále častěji následující schéma: zavedená instituce spočívající na nonstop provozu se musí reformovat. Podmínkou však nadále zůstává nutnost udržení právě nonstop provozu. To ale značně komplikuje skutečné proměny a naopak zvyšuje šanci, že se vlastně nic nestane. Shodným rysem všech nonstop institucí (třeba televize či spuštěné atomové elektrárny) je jejich složitost. Ta ovšem nemusí znamenat, že jsou vzhledem k charakteru a potřebám života komplexní. Má-li být nástrojem takového pohledu film, je zřejmé, že jeho umění bude tkvít v naplnění paradoxu ponoření se do i odstupu od předmětu, ve kterém spočívá, tj. života od toho, co jsme nazvali úžeji - institucí. Nonstop pohyb nalezneme nakonec všude ve společnosti i v přírodě. Když o tom ale uvažujeme z této strany, jsme snad schopni intenzivněji zaměřit pozornost na vyvstávající NONSTOP úběžník, v jehož perspektivě lze znázornit spojitost věcí jakoby nespojitelných. Film, jehož tématem je nekonečno, se jmenuje NONSTOP. Jeho autor, Jan Gogola ml., je ročník 1971, což by na první pohled mohlo ukazovat na příslušnost k Hřebejkově a Svěrákově generaci. Celovečerní film NONSTOP však jasně činí - historiky oblíbenou - tlustou čáru. V NONSTOP se o slovo hlásí kinematografie všeho, která pramení v tvorbě režiséra Karla Vachka, v jehož dílně na FAMU Gogola ml. studoval. NONSTOP se odehrává na dálnici mezi Brnem a Prahou a jeho děj spočívá v tom, že lidé i věci vystupují z…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.