Co se za deset let od návratu svobody udělalo pro ty, kteří kdysi na její obranu nasadili nejvíc? Odpověď uslyšíme toto úterý. Na pražském Žofíně se totiž sejdou k bilanci političtí vězňové z dob rudého teroru 50. let. Nejde o náhodně vybrané datum: přesně před padesáti lety byla popravena Milada Horáková - symbol všech obětí zdejší komunistické diktatury. Bývalí vězňové chtějí na Žofíně také předat politikům kopie unikátních materiálů, které dokumentují, jak komunistická justice zacházela s vězni odsouzenými na smrt a jejich příbuznými.

Komunistické vnímání světa

„Udělalo se strašně málo,“ hodnotí proces jménem „vyrovnání se s minulostí“ člen Konfederace politických vězňů Zdeněk Kovařík. „Nejde totiž zdaleka jen o to, co se udělalo pro nás osobně, ale pro to, aby tato společnost pochopila skutečnou hrůzu komunismu padesátých let.“ Panu Kovaříkovi a jeho kolegům z konfederace vadí už to, že se o době komunismu skoro vůbec neučí ve školách, a to, co se učí, je na jejich vkus až příliš silně poznamenáno komunistickým vnímáním světa. „Učí se sice o Slánském a jeho procesu, kde jedni komunisté soudili druhé, ale nikoli už o třetím odboji. Mladí pak nevědí nic o skutečné historii, nemohou se z ní poučit a vyvarovat se chyb svých předků,“ říká Kovařík a předseda konfederace Stanislav Drobný s ním souhlasí: „Komunikace mezi námi, vězni z padesátých let, a zbytkem společnosti selhává.“ Podle Drobného za to mohou dvě dekády husákovské normalizace:…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte