Ferdinand Peroutka - Muž přítomnosti. Ten titul sice pochází z exilového vydání Peroutkových textů (Curych, 1985), ale už předtím se stal, v narážce na slavný předválečný časopis, jemuž šéfoval, pevným přívlastkem tohoto novináře, kterému jako málokomu - alespoň v jeho branži a v Čechách - patřilo ono kiplingovské slovo muž.

Po válce

S druhým slovem je to přece jen složitější. Jeho Přítomnost byla zastavena v září 1939 a sám Peroutka byl hned 3. 9. spolu s dalšími prvorepublikovými prominenty odvlečen jako rukojmí do koncentračního tábora Buchenwald. Končí tím éra, kdy on sám byl beze všech pochyb „mediálním“ arbitrem a reprezentantem čs. demokracie, mužem „up to date“, který na skutečnost pouze nereaguje, ale sám ji psaním a svým vlivem tvoří. Šest buchenwaldských let sice na rozdíl od některých jeho spoluvězňů nijak nenalomily Peroutkovu mravní konstituci, ale na jaře 1945 už je to přece jen jiný muž než ten skvělý pátečník, nejbližší přítel Karla Čapka a loajální polemik s TGM, „budovatel státu“, který o politice psal tak, aby se podle toho dala také dělat, jak znělo jeho od Havlíčka přejaté krédo. Jak lze číst v Peroutkových tehdejších denících, vrací se skeptičtější a zdrženlivější, nanejvýš střízlivě hodnotí šance „svého světa“. Ví, že ačkoli válka skončila porážkou nacismu, on mezi vítěze nepatří, neboť jeho humanitní republika v ní zanikla, dokonce se neosvědčila sama její idea, jejímž byl hlasatelem. Peroutkovi však tato - jako u něj…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte