Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Otroci až do června

Z každé koruny, kterou vyděláme, zaplatíme 43 haléřů na provoz státu. Velkou část těchto odvodů si lidé ani neuvědomí - koneckonců daň z přidané hodnoty či spotřební daň jsou mezi politiky oblíbené právě proto, že je voliči tolik nevidí a méně se proti nim bouří. A když se další daně označí za tzv. sociální a zdravotní pojistné, nákladnost státního aparátu se tím už dokonale zamaskuje. Právě kvůli této neprůhledné houštině různých odvodů se v řadě zemí propočítává den daňové svobody. Odpovídá na jednoduchou otázku: jak dlouho by lidé museli odevzdávat svůj kompletní výdělek státu, než by z něj zaplatili jeho provoz? Češi pracovali pro erární kasu do minulého pondělí. Teprve od 6. června tedy vyděláváme na sebe. Britové oslavili den daňové svobody přesně o týden před námi, zatímco Slováky čeká až v půlce června.

Zdanit bohaté

V roce 1803 francouzský ekonom Jean-Baptiste Say ve svém slavném Pojednání o politické ekonomii označil daně za „porušení práva na majetek - tedy krádež“. Ještě na přelomu 19. a 20. století americký Nejvyšší soud prohlásil federální daň z příjmu za protiústavní. Když ale začaly socialistické myšlenky prorůstat společností a socialisté se dostali na přední místa ve všech politických stranách, situace se rychle měnila. Ve Spojených státech se pár let po zmíněném soudním rozhodnutí přehoupla nejvyšší sazba daně z příjmu přes 90 procent, aniž to vyvolalo nějaké zvláštní morální rozhořčení. Dnešní studenti ekonomie se ve svých…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.