Rámeček

Rakouská spisovatelka střední generace LILIAN FASCHINGEROVÁ se narodila r. 1950 v Korutanech. Vystudovala anglistiku a historii ve Štýrském Hradci, kde pak také na Institutu anglistiky vyučovala. Od roku 1992 působí jako překladatelka a spisovatelka. Získala několik významných ocenění, např. Rakouské státní stipendium, Rakouskou státní cenu za překlad (1990). Vydala sbírku povídek Žena se třemi letadly (1993) a čtyři romány: Nová Šeherezáda (1986), Veselohra (1989), Hříšná Magdalena (1995) a Vídeňská vášeň (1999). Její texty jsou překládány po celém světě, největšího úspěchu se dočkala románová tragikomedie Hříšná Magdalena, která vyšla v minulých dnech i česky.

Váš román „Hříšná Magdalena“ byl přeložen do padesáti jazyků a měl nebývalý ohlas i v zemích Evropě kulturně vzdálených, například v Thajsku. Jeho námět je zvláštní. Jak jste vlastně k němu došla?

Než začnu psát, držím se dost dlouho jen výchozí představy. A už nějakou dobu jsem si představovala kněze s roubíkem v ústech, svázaného a bezmocného pod stromem. Jednoho dne jsem se sebrala, odjela s trochou peněz do Paříže, najala si pokoj a začala psát. Kromě toho kněze jsem myslela na detektivky Agathy Christie, na lidi, kteří jsou zavření v jedné místnosti a nemohou ven, dokud se případ nerozluští. A najednou jsem věděla, že půjde o vyznání před knězem, který je přinucen mlčet a jen občas může něco komentovat (vím, je to freudovské: umlčela jsem „Otce“ atd.) - a…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte