Parodie je v lidské civilizaci hluboce zakořeněna. Už lidoopi vykazují silný sklon k napodobování, ovšem komika je u nich zřejmě nezáměrná. Lidem je humor vlastní a žertovné napodobování jim odedávna umožňovalo vyrovnat se s projevy, které je jinak znepokojovaly či popouzely - s důstojnými gesty vládců, tajemnými rituály šamanů, podivnými zvyklostmi cizinců či rozličných výstředních existencí. Parodie to vše uvedla na pravou míru a zlidštila znevážením. Ve středověku byl předmětem parodií často náboženský kult, v moderní době kultura, která náboženství do značné míry nahradila. Oblíbené jsou zvláště literární parodie, které mají bohatou tradici i v české literatuře. V současnosti je asi nejznámějším představitelem žánru Michal Viewegh, který si jej poprvé vyzkoušel před sedmi lety v knize Nápady laskavého čtenáře a nyní se k němu vrací Novými nápady laskavého čtenáře.

Kolegové a kolegyně

Výběr autorů, z nichž si Viewegh střílí, je pestrý typově i národnostně a podobně rozmanité jsou i slabiny jejich literárního stylu, které s humorem demonstruje. U oblíbených spisovatelů středního proudu je parodována zejména zatuhlá věrnost manýrám, které je proslavily: u Saroyana arménský svéráz krášlený lyrickým mudrováním, u Bukowského vystupňovaná syrovost, jež se stává jakýmsi snobismem naruby, u Ballarda dráždivé propojení pornografie s masakrem. Zatímco tito autoři k manýrám spíš sklouzávají, výrobci bestsellerů je programově vynalézají. Faleš umělých…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte