New York není Chrudim, ale přece jen… Taková myšlenka může napadnout při pohledu na dvě kampaně před senátními volbami letošního podzimu v Česku a ve Spojených státech. Pro Senát coby ústavní instituci je obvod jako obvod. Jenže některé obvody mají symbolický význam. A podobně jako v Chrudimi zápolí Petr Pithart s Miroslavem Šloufem, v New Yorku proti sobě nastoupili starosta města Rudolph Giuliani a manželka nynějšího prezidenta Hillary Clintonová. V obou zemích šlo o souboj dvou různých establishmentů - v Chrudimi bývalý disident versus bývalý komunistický aparátčík, v New Yorku víceméně konzervativní republikán versus poněkud levicově zaměřená demokratka. Výsledek souboje tak v obou případech neměl rozhodnout jen o obsazení jednoho senátorského křesla, ale měl i naznačit směr, kterým se ubírá politická atmosféra v zemi. Ale proč minulý čas? Rudolph Giuliani totiž před deseti dny z kampaně odstoupil.

Opět ta policie…

Když Rudolph Giuliani na silvestra spouštěl na Times Square pověstnou křišťálovou kouli, aby tím uvítal příchod roku 2000, upíraly se na něj oči náměstí nabitého Newyorčany i stovek milionů televizních diváků po celém světě. Jedna z největších amerických politických celebrit tak odstartovala bombastickou oslavu, na kterou město dlouho nezapomene, a stala se na několik desítek drahocenných sekund středem pozornosti planety Země. Po letech úspěchů v politice, které mu přinesl jeho tvrdý, konfrontační styl, měl být rok 2000…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte