„Mám malý hotýlek a trošku fandím fotbalu. To je všechno. Rozhodně nejsem žádný boháč.“ Kritéria bohatství, která pro sebe ušil majitel několika desítek nejrůznějších firem Jan Gottwald (55), nepostrádají smysl pro nadsázku. Jeho hotýlek je monumentální stavba na kraji lesa u vesnice Luleč, kde vaří šéfkuchař z Francie, a ta troška fandovství se naposledy projevila více než stomilionovou injekcí do fotbalového klubu Petra Drnovice. Jan Gottwald patří do skupiny lidí, jejichž majetek se vymyká představivosti běžného člověka. Podobných boháčů u nás, stejně jako ve světě, přibývá.

Čtyřiašedesát denně

Ještě nikdy nežilo na světě tolik velmi bohatých lidí jako právě nyní. Jen v samotných USA vzrostl za poslední dva roky počet miliardářů bezmála o sto procent - ze 170 na 300. A milionářů za stejnou dobu přibylo dvě stě tisíc, takže dnes jich ve Spojených státech žije plných pět milionů. Podle poslední statistiky „vyrábí“ americká ekonomika 64 nových milionářů denně. Boháči z jiných zemí s velikostí svého majetku tolik na světlo nechodí, a evidovat jejich další počty je tedy obtížnější. Například v Německu žebříčky nejbohatších lidí po vzoru amerického magazínu Forbes sestavovány nejsou. Na druhou stranu ale výherci loterií u našich západních sousedů přebírají své ceny veřejně, všemi propírané jsou platy sportovců a hvězd showbyznysu, nejúspěšnější podnikatelé o svých penězích mluví s novináři a vlastní plat neskrývají dokonce ani poslanci. U nás patří…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte