Futurologové říkají, že se dočkáme automobilu bez škodlivých zplodin i léku proti rakovině. Ale dočkáme se i rozšíření Evropské unie? Úvahy odhadců budoucnosti se různí: v zásadě panuje shoda, že by tento krok měl být považován za již nevyhnutelný, ale zároveň je nesporné, že se celá věc může ještě stokrát zadrhnout a nakonec uvíznout i na tak prosté věci, jako je odpor veřejného mínění v zemích nynější „patnáctky“.

Letošek míří k Nice

Příští zastávkou vlaku, v němž se vezou kandidátské země, má být tradiční prosincový summit EU - tentokrát v Nice, neboť Francie za měsíc vystřídá Portugalsko v roli předsedajícího státu Unie. Koncem roku bude tedy možná jasné, jak se „patnáctka“ vypořádá s tlakem, aby už konkrétně stanovila, kdy skončí vstupní pohovory, které vede s každou uchazečskou zemí zvlášť. Je to ošemetná věc: pohovory jsou rozděleny na 31 kapitol, ale datum jejich konce stanoveno nebylo. Představitelé Evropské komise, nejvyššího výkonného orgánu EU, minulý týden naznačili, že v případě tzv. lucemburské skupiny uchazečských zemí - Česka, Polska, Maďarska, Estonska, Slovinska a Kypru - bude do konce portugalského mandátu otevřeno již celkem 29 kapitol. Ovšem zdání nesmí klamat: „otevření“ tak velkého počtu otázek zdaleka neznamená jejich brzké ukončení. V případě Česka se dosud podařilo ukončit práce na 11 kapitolách, z nichž mnohé ovšem byly pouhou formalitou (například rybolov v mořích). Jak známo, ty nejtěžší věci, zejména politicky…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte