Dubnová demonstrace v Minsku, hlavním městě Běloruska, při které si občané připomněli čtrnácté výročí havárie ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl, letos vyústila v povolený protestní pochod vyjadřující nesouhlas s diktátorským režimem Alexandra Lukašenka. Demonstrace svolaná tamní opozicí čítala kolem čtyřiceti tisíc lidí. V jejím čele se souhrou okolností ocitli dva čeští senátoři - Michael Žantovský a Jan Ruml.

Na vlastní oči

Rumla (US) se Žantovským (ODA) vyslal na běloruskou „pozorovací misi“ senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Do Minsku odjeli koncem dubna a pobyli tam čtyři dny. V běloruské metropoli se setkali jak se samotnou opozicí - vedením běloruské lidové fronty, zástupci sdružení Charta 97, které usiluje o dodržování lidských práv, a některými poslanci, ale také s Lukašenkovým ministrem zahraničí Uralem Latipovem. „Představitelé opozice se k nám chovali přátelsky. Měli zkrátka radost, že se o jejich problémy zajímá někdo ze západních zemí, tím spíše my, z České republiky, která je pro ně něco jako vzor,“ říká senátor Michael Žantovský, „prošli jsme si podobným režimem, jaký dnes panuje u nich.“ Při setkání s ministrem zahraničí vznesli senátoři námitky ohledně tamního nedodržování lidských práv. Návštěva českých reprezentantů vyvrcholila zmíněným opozičním pochodem. „Hodně mi to připomnělo atmosféru ke konci osmdesátých let v Praze,“ říká Žantovský. "Demonstrace byla tentokrát povolená asi i proto, že jsme se…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte