Softwarový gigant Microsoft by měl být rozpůlen na dvě firmy, z nichž jedna se bude zabývat výhradně operačními systémy a druhá všemi ostatními aktivitami. Tento požadavek zveřejnil zástupce amerického ministerstva spravedlnosti Joel Klein poslední dubnový pátek. Závěrečné kolo protimonopolního procesu, který vede federální vláda a 19 států USA proti firmě Billa Gatese, začne za čtrnáct dní, kdy proběhnou závěrečná slyšení a soudce vynese verdikt. Případné odvolání pak poputuje přímo před Nejvyšší soud.

Jaká bude cena

Podstata tohoto celosvětově sledovaného případu byla už několikrát podrobně rozebírána (viz například Respekt č. 48/199916/2000), proto jen připomeňme, že soudce shledal Microsoft vinným z monopolních praktik na trhu s operačními systémy a z poškozování zákazníků i konkurentů při prosazování kancelářského softwaru MS Office a internetového prohlížeče Explorer. Nyní rozhodne o trestu. Návrh na rozdělení není až tak neobvyklý. Byl použit jak na počátku století v případě Rockefellerova naftařského impéria Standard Oil, tak v 80. letech v kauze telekomunikačního koncernu AT&T. V případě Microsoftu by se rozdělené firmy nesměly po deset let znovu spojit a manažeři v čele s Billem Gatesem i zaměstnanci s významným podílem by se museli zbavit akcií v jedné z nově vzniklých společností. Analytici se nyní…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte