Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Je zbytečné se vztekat

K horším stránkám současného světa musíme řadit úpadek rétoriky. O tom, že je to pravdivá teze, nás bohužel přesvědčuje článek Jakuba Hučína, absolventa papežské lateránské univerzity v Římě (Respekt č. 15/2000). Jeho argumentace jsou dokladem tvrzení, že existuje jediná věc horší než lež - polopravda. Těmi se totiž text Žádný dům ze skla jen hemží.

Božská demokracie

Teze Jakuba Hučína číslo jedna zní, že Svatý otec by se měl přestat věnovat tomu, že střeží poklady víry a podává svědectví věrnosti Kristu, a pustit se do omlouvání. Přikládá dokonce seznam těch, kterým se má omluvy dostat. Autor článku má tucet teorií na vysvětlenou, proč Jan Pavel II. řekl to, co řekl. Takové myšlenkové pochody mají kořeny v základním nepochopení, které spočívá ve vnímání Svatého otce jako dalšího politika, který od rána do večera zvažuje zájmy, sympatie, slova. Mluvčí takového pojetí nechtějí v papežském působení vidět rozměr modlitby (jejíž součástí je zpytování svědomí), teologické reflexe. Nechtějí papežovi uvěřit v obavách, že by museli přehodnotit svůj vlastní hodnotový systém. Jaký je to systém? O tom mluví druhá zásadní teze článku - je jím totalizace demokracie. Demokracie se stala na našem kontinentě dominantním politickým systémem a ať v ní shledáváme jakékoli chyby, většina z nás by byla s to opakovat po Winstonu Churchillovi, že je systémem nejhorším, pokud nepočítáme všechny ostatní.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.