Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda osobně není žádný čechofil. Jeho vláda reguluje dovoz našeho piva či cukru stejně striktně jako její předchůdkyně. Stejně tvrdě jedná i o dluzích z dob bývalé federace - viz známý případ slovenských garancí za ČSOB, jenž dosud leží u arbitráže ve Washingtonu. Oproti Mečiarově garnituře ale každý vidí zásadní rozdíl: zmizela zášť a výhrůžky. Tato věcnost má svou zásluhu na tom, že slovensko-české vztahy jsou dnes asi nejlepší v moderní historii. Pokud nejde zrovna o obchod, oba státy se k sobě dokonce chovají se vzájemnými sympatiemi. Postupný rozklad bratislavské vládní koalice, kvůli němuž kabinet předminulý čtvrtek jen těsně přežil hlasování o důvěře, je proto špatnou zprávou nejen pro Slováky, ale i pro nás.

Ožebračování národa

Před rokem zveřejnila skupina tamních mladých křesťanských politiků svou představu o tomto vývoji: po odchodu Vladimíra Mečiara se jeho hnutí HZDS rozpadne a voliče si rozeberou dvě velká seskupení, levicové a křesťanskonárodní, která se pak budou pravidelně střídat u moci. Znělo to celkem logicky. Jenže rok poté se na Slovensku děje pravý opak. Mečiar si svůj odchod rozmyslel a HZDS si stále drží svých 30 procent voličů. Tím, kdo se rozpadá, jsou naopak křesťanští demokraté a levice, takže pozorovatel zvenčí už nad stále novými partajemi lehce ztratí přehled. Vlastní stranu založil premiér Dzurinda a z postkomunistické SDď se odtrhl vlivný poslanec Fico (jméno tohoto velmi mladého,…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte