Rámeček

VÁCLAV HAVEL
(nar. 1936 v Praze) je autorem téměř dvaceti divadelních a televizních her a mnoha kritik, studií, komentářů a esejů, v kterých analyzuje stav společnosti. Patřil k nejznámějším odpůrcům komunistického režimu, byl několikrát vězněn, nejdéle v letech 1979–83 za „podvracení republiky“. Spoluzaložil Chartu 77 a Občanské fórum, jehož byl vůdčí osobností. V prosinci 1989 byl zvolen prezidentem ČSSR, po rozpadu státu se stal prvním českým prezidentem, do stejné funkce byl zvolen znovu v roce 1998. Za svou politickou a uměleckou činnost získal řadu mezinárodních ocenění.

Nedávno vyšel český překlad Mein Kampfu. Jaký je váš názor na vydání takové knihy?

Nelíbí se mi, když na tom někdo vydělává miliony. Jsou věci, které by opravdu neměly být posuzovány jen a jen z toho hlediska, zda přinesou zisk. Ta kniha - s náležitým komentářem a výkladem - má být přístupná v knihovnách nebo na vědeckých pracovištích. Koho to zajímá, musí umět zvážit pár kroků do čítárny, kde mu knihu půjčí.

Jakási dělicí čára

Mein Kampf probouzí hnědé resentimenty. Na jejich nositele se v Rakousku obrací Jörg Haider, někdy prezentovaný jako pouhý mluvka, jindy jako model xenofobních trendů v Evropě. Podobné názorové rozpětí vidíme u přístupů k válce v Čečensku: jedni tvrdí, že na Kavkaze tekla krev vždy, jiní spatřují v tamní válce model nové ruské brutality. Co považujete za větší hrozbu pro Českou republiku vy - Haidera za humny,…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte