Tématu česko-německých vztahů bylo věnováno tolik pozornosti, že máme v češtině jak celou knihovničku o nich, tak i vládní komisi historiků. Přesto se zdá, že stále čerpáme jen ze středoevropských znalostí a interpretací nashromážděných za posledních sedmdesát let. Neberou se téměř vůbec v úvahu studie napsané v angličtině a - alespoň v jednom naprosto překvapujícím případě - práce napsaná v Praze a vydaná na počátku 20. století.

Na hranici konfliktu

Politický boj mezi oběma národnostmi byl ke konci 19. a na počátku 20. století tak perný, že se zdálo, že jde o přežití jedné (české), nebo druhé (sudetoněmecké) národní skupiny. Nikde nenajdeme ani zmínku o tom, že národní socialismus je domácím výrobkem, právě z hraničního území mezi Čechy a Němci. Přes různé legendy o zásadním zvratu v početnosti těchto dvou národností, demografická fakta jsou celkem jednoznačná. Od konce 18. století až přinejmenším do první světové války zůstal poměr mezi počtem české a německé národnosti víceméně stejný. Toto zjištění najdeme už v knize Heinricha Rauchberga Der nationale Besitzstand in Böhmen (Národní aktiva v Čechách), která vyšla v Lipsku v roce 1905. (Dílo tohoto právníka je historiky česko-německých vztahů na obou stranách naprosto zanedbávané.) Přesto se Praha stala převážně českým městem. Poměr jejího německého obyvatelstva k českému se zmenšil v letech 1880 až 1900 z 20,6 na 8,5 procenta. V místech s převahou Němců, zejména v průmyslových městech…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte