Ženy se nacházejí celosvětově v horší pozici než muži. S odkazem na jejich poslání manželek a matek je jim odpíráno vzdělání. V některých kulturách jsou ženy zaživa spalovány, kamenovány za nevěru, prodávány jako otrokyně či obřezávány. Ačkoli Charta lidských práv OSN, kterou většina těchto zemí podepsala, podobné metody nepřipouští, dějí se beztrestně dál.

Rodinná záležitost

Když byla ve Francii v roce 1789 sepsána deklarace lidských práv, málokdo si v euforické atmosféře revolučních dnů uvědomil, že se na některé společenské skupiny naprosto zapomnělo. Při pozornějším přečtení vyjde najevo skutečnost, že pojmy svoboda, rovnost a bratrství se vztahovaly pouze na autory deklarace: svobodné muže s bílou pletí ze střední a vyšší vrstvy. Proto jde v deklaraci především o ochranu soukromé sféry před zásahy státu, zatímco ochrana jednotlivých členů rodiny před domácím násilím není nijak zmíněna. Díky tomuto odstavci je víceméně dodnes násilí na ženách ze strany manžela či jiného příbuzného viděno jako rodinná záležitost, do které se stát nemá co plést. Ani Charta lidských práv z roku 1948 se tímto problémem blíže nezabývá. Až v roce 1979 byla sepsána mezinárodní smlouva o odstranění diskriminace žen, která se zabývá znevýhodněným postavením a přehlížením žen ve společnosti a legislativě. Na mezinárodní konferenci o lidských právech v roce 1993 ve Vídni bylo ubližování ženám sice oficiálně uznáno coby porušování lidských práv, ale povědomí o této…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte