Do třpytivého, věčně usměvavého světa pouličních billboardů se vklínil nevítaný host. Nic neprodával, naopak. Po odpůrcích drog a alkoholu za volantem použili velké poutače k osvětě i zdejší ochránci zvířat. Zvětšeninou běžného „kožešnického odpadu“ - zavražděné, z kůže stažené lišky - chtěli lidi odradit od nákupu kožešin. To ovšem rozzlobilo hlavního strážce plakátové estetiky - Radu pro reklamu. Její členové označili billboard za ukázku nemravnosti a ochránce zvířat obvinili z vyvolávání strachu.

Hustá srst

„Je těžké si představit horší životní podmínky, než za jakých jsou chována zvířata na kožešinových farmách,“ napsala ve své zprávě pro Evropskou komisi v roce 1999 Světová společnost na ochranu přírody (WSPA). A pohled za fasádu kožichové parády opravdu není radostný. Zvířatům, která jsou inteligenčně, emočně či biologicky velmi podobná lidským domácím miláčkům - psům a kočkám, je přisouzen zdrcující úděl. Zatímco v přirozeném prostředí jsou tyto šelmy zvyklé toulat se na rozlehlém území (polární lišky se často dostávají stovky kilometrů od své nory) a před zimou se ukrývají do teplých nor, na chovatelských farmách prožijí necelý rok svého života na zhruba metru čtverečním drátěného pletiva. Většina chovatelů jim neposkytne ani primitivní úkryt před nepohodou, neboť zvíře vystavené nepřízni počasí má pak ukázkově hustou kožešinu. Následky toho všeho jsou ovšem rovněž ukázkové. "Stresované lišky a norci dělají pořád stereotypní pohyby a…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2204

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte