Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Euro na horské dráze

Proč je euro tak slabé vůči dolaru? Znamená to neúspěch jednotné evropské měny? To jsou otázky, které se opakují po celou dobu od loňského vzniku eura. Navzdory příznivým komentářům ze začátku roku 1999 totiž evropská měna z počáteční hodnoty zhruba 1,2 dolaru za euro téměř soustavně oslabovala. Donedávna se zdálo, že psychologickou dolní hranicí je parita, tj. hodnota jednoho dolaru za euro. Na přelomu ledna a února se však evropská měna dostala i mírně pod tuto hladinu a zatím to vypadá, že se jí tam zalíbilo.

Americký zázrak…

Především je nutno odmítnout názory, že oslabování eura v sobě nese něco fatálního a že jde o důkaz neúspěchu evropské měny. Kurz EUR/USD není nic víc než cena jedné měny vůči druhé. Pokud cena klesá, pro někoho je to výhodné (v daném případě pro evropské vývozce), pro někoho nevýhodné (pro evropské turisty). Oslabení eura lze chápat jako nafouknutí určitého „polštáře“, který pomůže evropským vývozcům snáze pronikat na zahraniční trhy. Síla dolaru má řadu příčin, z nichž nejdůležitější je trvalý rychlý růst americké ekonomiky (loni o 4 %) ve srovnání s Evropou a Japonskem. To čekal málokdo, vždyť při běžném průběhu hospodářského cyklu by Amerika měla být dávno v recesi. Proč tedy není? Tahounem jejího růstu byla a je spotřeba domácností: maloobchodní prodeje rostly loni nejrychleji za posledních 15 let. Americké ekonomice pomáhá i masivní příliv peněz zvenčí (absorbovala téměř 40 % světových úspor). Investoři houfně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.