Minulý týden se ve Washingtonu setkali americký prezident Bill Clinton, izraelský premiér Ehud Barak a syrský ministr zahraničí Farúk Šará. Pod americkým patronátem tak proběhlo první kolo izraelsko-syrského summitu. Jde o hodně: nejenom o to, že Sýrie neuzavřela s Izraelem ještě žádnou dohodu, jde hlavně o osud Golanských výšin, přirozené obranné bariéry severní hranice a zároveň vydatné zásobárny vody.

Rozhodnou voliči

Setkání inicioval prezident USA. Většinu zdejších analytiků zarazilo, že Clinton vedl přípravná jednání se Syřany v podstatě za zády Izraele a jen tu a tam informoval Baraka: například mu neřekl nic konkrétního o obsahu 31 telefonních hovorů, které za poslední měsíc vedl se syrským prezidentem-diktátorem Háfizem Asadem. Mnozí Izraelci si mohou připadat jako Češi při vzpomínce na Mnichov. Když Chamberlain uzavřel s Hitlerem dohodu, byl oslavován jako zachránce míru, ale do roka stejně vypukla válka. Barak ve své jarní volební kampani neustále opakoval, že chce uzavřít mír se Sýrií, ale nikoliv za cenu předání celých Golan. Právě k tomu ale směřuje celá iniciativa Billa Clintona. Navíc se Asad nehodlá spokojit s Golanami, ale chtěl by mít svou armádu až dole u Kineretu. To je jezero, kde mladý židovský prorok, který byl svou matkou Miriam po narození v Betlémě pojmenován Jošua, prováděl četné zázraky. Později, poté, co byl ukřižován, vstoupil na nebesa jako Ježíš Kristus. Jak se na celou věc dívají přímo zainteresovaní? Ze 17…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte