Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Šálení slovy i skutky

Vysokým školám má být prý v příštím rozpočtu ubráno, paradoxně právě těmi, kteří si vepsali do programu „společnost vzdělání“. Peníze asi nezbydou ani na internet. Inu, vzdělání a kultura je jen nadstavba, ta si musí počkat, až se dá do pořádku ekonomická základna a vydělá na to všechno peníze. Také řád a pravidla tržní ekonomiky zatím trpělivě čekají, až na ně dojde řada. Morálka je ostatně odvozena od ekonomických zájmů vládnoucích tříd, říkali marxisté. Podle některých našich liberálů je prý zase nejlepší ta morálka, kterou si vytvoří trh sám, zdola a spontánně. Český člověk si dovedně spojil poznatky z dávných politických školení s poselstvím nové doby a zařídil se po svém: morální je to, co prospívá mně.Mezi někdejší výstavbou socialismu a dnešním budováním kapitalismu jsou nebetyčné rozdíly, avšak i pozoruhodné podobnosti. V obou systémech se očekávalo, že formální změny se jaksi automaticky promítnou do změny obsahu, že nový systém si stvoří „nového člověka“. Po roce 1948 to bylo zestátnění výroby, po roce 1989 zase její privatizace. Ani jedno, ani druhé ale nebylo tak důsledné, jak se tvářilo.

Nespokojenci z kola ven

Za centralistickým systémem se skrývaly tisíce obročí, šikovně vyhandlovaných při vyjednáváních o plánu a rozdělování moci. Podobně i náš tržní systém má daleko k otevřené soutěži, neboť dal žezla do ruky insiderům a nechal se tak prošpikovat klientelismem. Zdánlivě nejlépe pak prosperují firmy napojené nějakým způsobem na…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte