Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Hrdinům se zvednou platy

Čtyřikrát vyznamenaný hrdina české armády přišel letos v létě během bojového úkolu o nohu, a když ho pak v olomouckém vojenském špitále navštívil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, řekl při odchodu médiím: "Armáda se o toho muže postará. Musíme se revanšovat veteránům, kteří pro tuto zem sloužili v zahraničních misích. " Od té doby uplynulo pět měsíců.

První vlaštovka

Rotmistr Jiří Krátký měl krátce před prázdninami odjet na svou v pořadí už čtvrtou spojeneckou akci, tentokrát do Kosova. Při přesunu vojenské kolony poblíž Olomouce však byl při dopravní nehodě zraněn. Ani rychlá operace už jeho rozdrcené koleno nemohla zachránit a profesionální voják přišel o nohu. Najednou se na něj šklebil zoufalý osud českého veterána. Množství peněz, které český stát dosud investoval do svých válečných veteránů, je ubohé. Během konfliktu na Balkáně v roce 1995 zahynulo při službě v mírových silách OSN pět českých vojáků. Stát se vdovám a pozůstalým dětem revanšoval částkou od dvaceti do dvou set tisíc korun, o jejíž konkrétní výši rozhodovala ministerská komise s ohledem na sociální situaci zbytku rodiny. Ani v případě, že měl voják štěstí a s nějakým handicapem své zranění přežil, se stát do satisfakce příliš nehrnul. Dosud je v paměti téměř dva roky stará havárie vrtulníku Mi-17 z bosenské mise SFOR, po níž pilot usedl na invalidní vozík. Stát považoval svůj závazek za vyrovnaný výplatou jednoho sta tisíce korun. Od té doby se ministerstvo o osud …

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte