V kolébce Solidarity

Téměř sto zástupců křesťanských a konzervativně orientovaných stran ze střední a východní Evropy zavítalo o posledním zářijovém víkendu do Gdaňska. Jejich jménem pak u Viselského zálivu, nedaleko místa, kde byl při své misii zabit svatý Vojtěch, podepsali předseda Volební akce Solidarita (AWS) Marian Krzaklewski a maďarský premiér Viktor Orbán zvláštní deklaraci. Ta ohlašuje užší spolupráci pravicových stran zemí střední a východní Evropy a zahrnuje mimo jiné několik věcí: ustavení stálého sekretariátu ve Varšavě, Středoevropského institutu po vzoru Adenauerovy nadace a zaujímání společných stanovisek k nejzávažnějším problémům našeho kontinentu, například k budoucí formě Evropské unie.
Premiéři radí
Iniciátorem summitu pravice v „kolébce Solidarity“ byl šéf AWS Marian Krzaklewski. Politiky vítal v Gdaňsku slovy: „Máme společné kořeny, tedy boj za svobodu, boj s komunismem. To nás spojuje a současně nám to umožňuje přemýšlet o perspektivách.“ Krzaklewského podpořili i ostatní.Levice není motorem změn, progresivních společenských přeměn, spíše hájí daný stav - přesvědčoval slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Bohužel je to často tak, že prosazováním reforem ztrácí pravice moc ve prospěch levice - doplnil ho slovinský expremiér a lídr tamních křesťanských demokratů Lojze Peterle. Základní postoj, který může takovéto situaci čelit, je zachovat jednotu a stavět se na obranu tradičních a v dnešním světě tak často ohrožených hodnot, jako je rodina,…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










