Na kapitálovém trhu se 16. září objevila neobvyklá emise dluhopisů. Neobvyklá proto, že si jí řada obchodníků ani nestačila všimnout, v burzovním systému se doslova mihla. Šlo o dluhopisy vydávané dceřinou společností skupiny PPF Group, PPF Capital Management. Okamžitě je skoupila Česká pojišťovna, kterou od roku 1996 kontroluje právě skupina PPF (letos v červnu spolu s Investiční a Poštovní bankou oficiálně oznámila, že drží 51 procent akcií pojišťovny).Emise potrvá šest měsíců, celkem budou vydány dluhopisy v hodnotě dvě miliardy korun. Správní rada pojišťovny už schválila jejich nákup, odmítá však sdělit, kolik těchto cenných papírů si míní pořídit. Zatím je tedy jasné tolik: naše dominantní pojišťovna půjčí možná až dvě miliardy korun, získané od drobných pojištěnců, svému hlavnímu akcionáři, respektive jeho dceřiné společnosti se základním jměním pouhých 178 milionů korun.

Nesedíme na balíku

O dluhopisech PPF přitom nemají obchodníci valné mínění a někteří pochybují, zda by je vůbec někdo kromě České pojišťovny koupil. Ota Otépka, expert z Commerzbank Capital Markets, je dokonce přirovnává k obligacím potápějících se Vítkovic: „Podle mne by měly na trhu asi tak stejnou šanci."Mluvčí pojišťovny Michal Urban ujišťuje, že tato investice se vyplatí už jen díky osmiprocentnímu zúročení dluhopisů: "Navíc je tam zajímavý podnikatelský záměr.“ O jaký záměr jde? PPF Capital Management hodlá z takto půjčených peněz poskytovat drobné spotřebitelské…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte