Překvapivá zpráva o mírném růstu hrubého domácího produktu o 0,3 % ve druhém čtvrtletí letošního roku nepochybně potěší. Po čtyřech čtvrtletích poměrně razantních propadů je to jedna z mála věcí, která nám může udělat radost, a je zbytečné tento vývoj okamžitě bagatelizovat. Nemělo by překvapit, že se Miloš Zeman chlubí, veselí, oslavuje, a dokonce používá tak silná slova, že jeho vláda „vyvedla zemi z krize“, a to dokonce o půl roku dříve, než sama očekávala. Politik chce vždy sbírat body a také ví, jak je pro ekonomiku důležité vyvolávat mezi občany i podnikateli tzv. pozitivní očekávání.

Nic neobvyklého

Přesto již na první pohled existují dva zřejmé důvody, proč nemá Zemanova vláda s vývojem HDP příliš společného. Za prvé jde o čísla za druhé čtvrtletí letošního roku, tedy z období, které mohla jednobarevná vláda ČSSD svým půlročním působením těžko ovlivnit. Druhým zřejmým důvodem je skutečnost, že vláda je statistickými údaji sama překvapena. Samotný fakt, že se Zeman chlubí, ale není třeba odsuzovat. Dělá to - ať se nám to líbí, nebo ne a ať je to pro vzdělanější lidi jakkoli komické - téměř každý politik i v západních demokraciích. Například na podzim roku 1992 se konaly v USA prezidentské volby, které vyhrál současný prezident Clinton v souboji s Georgem Bushem právě zásluhou tvrdé kritiky hloubky hospodářské krize. Vzhledem k tomu, že statistické údaje přicházejí se značným zpožděním, vyšlo brzy po volbách najevo, že ekonomika již půl…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte