Mezi vězně londýnské věznice Belmarsh přibyl začátkem června neobvyklý trestanec: žádný vrah, násilník, podvodník, dealer, mafián či tunelář - nýbrž lhář. A to ne jen tak ledajaký. Asi poprvé mohli vězni mezi sebou spatřit muže, který dřel lavice v nejelitnější britské střední škole Eton, poté studoval v Oxfordu, pak se dal na politiku, jistou dobu chodil s Carol, dcerou Margaret Thatcherové, a záhy se stal členem výkonné moci. Zkrátka člověka, v němž svého času mnozí viděli příštího premiéra Británie. A tento člen nejvyšších společenských vrstev se najednou ocitl ve vězeňském mundúru za mřížemi.

Kdyby zaplatil účet

Odchod šestapadesátiletého Jonathana Aitkena do basy byl pro ostrovní politickou scénu senzací, jež pozoruhodně doložila, jak přísný a nezkorumpovaný je britský soudní systém. Celý příběh se začal odvíjet v polovině 90. let, kdy novináři listu The Guardian narazili na velmi páchnoucí stopu: Aitken, v té době jeden z nejvýše postavených lidí na britském ministerstvu obrany, známý svými dobrými kontakty na Blízkém východě, měl údajně zprostředkovávat velké nelegální zbrojařské obchody do arabských zemí a navíc se měl i podílet na dohazování luxusních prostitutek arabským klientům. Jak novináři zjistili, vydal se tento vysoký úředník v roce 1995 do Paříže, aby se setkal se svým dobrým přítelem a kmotrem svých dcer Saidem Ayasem, který patřil k nejbližšímu okruhu poradců prince Mohameda, syna saúdského krále Fahda. Byla to doba, kdy se…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte