Češi v archivech

V článku Pohledy z ostrova (Respekt č. 22/99) autor píše o první doložené zmínce o Čechách v britském archivu. Zasílám vám otisk stran 12–13 knihy Znovudobytí samostatnosti autora Lva Borského (kniha byla vydána v roce 1928 nakladatelstvím Otto, spol. s r. o.), v němž stojí: "Císařská vláda má plné právo skoncovati s deklarantskými bouřemi v Čechách a nedbati vůbec směšných pretencí národnosti (české), o jejíž existenci Evropa ani nevěděla a nechce věděti…"Nevím, zda byl výrok z roku 1868 zapsán někde v archivu, ale asi ano, když se jej podařilo po více než 50 letech nalézt. V knize je více zajímavých informací.Citát posílám proto, že jisté zmínky o Čechách a Češích jsou i staršího data, ale hlavně proto, že tento výrok - v kontrastu s výrokem, jímž článek končí - ukazuje, jakou změnou muselo projít myšlení politiků Velké Británie za zmíněných 50 let. Přitom jsem přesvědčen, že nejvýraznější obrat v názorech lze zaznamenat až v posledním roce 1. světové války.

Ing. Milan Mazanec, Praha 6 

iDNES žije vlastním životem

Respektu si vážím jako velmi seriózního a prestižního časopisu. O to víc nechápu úlet, který se mu podařil v článku Nečtěte papírové noviny (Respekt č. 23/99). Autor Ivo Horváth se snaží zpopularizovat internet, ale píše to tak, jako by psal o Poborského gólu, a…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte