Co nového ve visegrádské skupině? Donedávna se na tuto otázku odpovídalo jen odkazem na Krakov, kde se nachází prý už poslední praktický důkaz její existence - mariánský hejnal, maďarská melodie hraná polským hasičem na trumpetu z Československa. Schůzka premiérů Buzka, Dzurindy, Orbána a Zemana, která se uskutečnila den před prezidentskými volbami na Slovensku, však byla všeobecně komentována jako velký comeback visegrádského uskupení do velké politiky. Je-li tomu skutečně tak ale není jasné.

Třikrát úspěch

Visegrádská skupina vznikla počátkem 90. let dohodou Československa, Maďarska a Polska kvůli splnění dvou závažných úkolů. Za prvé měla usnadnit těmto zemím opustit Varšavskou smlouvu a za druhé se s její pomocí chtěly tři zmíněné středoevropské země vyčlenit v očích západního veřejného mínění z východního bloku. Nutno přiznat, že se oba úkoly zdařily. Varšavská smlouva se sama rozpustila a v polovině roku 1993 opustili středoevropský region poslední ruští vojáci. V září 1994 pak ministerstvo zahraničních věcí USA zakázalo svým diplomatům používat vůči zemím sdruženým ve visegrádské skupině označení „východní Evropa“ a všechny členské státy se staly prvořadými kandidáty na členství v NATO. Tehdy se naplnily předpoklady zániku visegrádské skupiny, ale než se tak stalo, dokázala povít a celkem dobře odchovat své dítě - Středoevropskou dohodu o volném obchodu (CEFTA). Dohodu, která praktickým zrušením cel na průmyslové zboží a jejich značným…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte