Když ruský prezident Jelcin minulou středu odvolal premiéra Jevgenije Primakova, způsobil tím šok nejen na domácí scéně. Přitom o Primakovově dalším osudu se diskutovalo prakticky po celých osm měsíců, kdy vykonával úřad předsedy ruské vlády.

Hlavně mít moc

Primakov byl mužem kompromisu a křehkého konsenzu mezi ruskou exekutivou a převážně opoziční legislativou. Pro svoji transparentnost (a paradoxně i pro své konstantní postoje v sovětských dobách) byl svým způsobem přijatelný i pro Západ, který přesně věděl, co se dá od Primakova očekávat.Dá se tedy čekat, že dočasné zklidnění ruské politické scény, smíření ruské veřejnosti s bídou a relativní stabilita, které se podařilo pragmatickému a věcnému Primakovovi dosáhnout, dozná citelných trhlin již v nejbližší době. V sázce je i mezinárodní prestiž Ruska a také důvěryhodnost Moskvy při hledání mírového řešení pokračující kosovské krize. Všechny tyto souvislosti měl chřadnoucí Jelcin uvážit, než se rozhodl k další ze svých oblíbených personálních rošád. Odhodlal-li se přesto k tomuto osudnému kroku, měl by na sebe vzít také veškerou odpovědnost za příští turbulence. Ačkoli v komentářích z celého světa zaznívá tvrzení, že Jelcin je již nekontrolovatelný a „neví, co činí“, ve skutečnosti je opak pravdou.Jelcin velmi dobře ví, proč navozuje pat, který může vyústit v ústavní a celospolečenskou krizi. Jeho hlavním motivem není snaha prosadit urychlené ekonomické reformy, o něž se údajně Primakov málo…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte