Zbrusu nový střed města, tzv. Jižní centrum, se rozhodla postavit brněnská radnice už před šesti lety. Ohromné středisko hotelů, bank a podniků, složené ze čtyř set osmipatrových domů, mělo vyrůst nedaleko historického centra hned za nádražím, na místě čtvrti se zhroucenými domy a zpustlým polem. Do dnešní doby lze ale zaznamenat jedinou změnu - čtvrť je ještě zpustlejší, než byla dříve. Přesto odborníci tvrdí, že akce stála městskou pokladnu už stovky milionů.

Komunální fantasmagorie

Operace Jižní centrum měla přilákat investice přinejmenším ve výši deseti miliard korun, Brnu vrátit slávu první republiky a znovu z něj udělat rovnocenného konkurenta Prahy. Na realizaci projektu se těšili všichni místní politici a většina architektů, na oslavu byly pořádány bankety. Autoři projektu včetně tehdejších primátorů Václava Mencla a Jiřího Horáka si uvědomovali, že úspěchu brání vážná překážka. Plánované Jižní centrum odděloval od starého středu vysoký násep železnice a hlavní nádraží. Architekti si ale věděli rady: za dalších deset miliard se dráha přemístí na periferii a hradba zmizí. Plány největšího projektu na Moravě (a po Temelínu zřejmě v celé republice) byly hotovy roku 1993, stavět se mělo začít o rok později.Magistrát získal pozemky za nádražím a za primátorky Dagmar Lastovecké je převedl do městské akciové společnosti Jižní centrum. Ta měla sehnat bohaté investory, kteří by začali stavět. Dosud však pouze pronajala pozemky několika firmám,…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte