VÁCLAV BĚLOHRADSKÝ (55) vystudoval v 60. letech filozofii a češtinu v Praze na FF UK. V roce 1970 odešel do Itálie, kde se stal profesorem sociologie na univerzitách v Janově a Terstu. Je autorem řady studií, esejů a publicistických textů, někdy značně kontroverzních. Jedním z nich je i stať „Válka v Kosovu je levičácká válka“ (Lidové noviny, 10. 4.), v níž český filozof předkládá svůj názor, že kosovská operace není humanitární akcí, ale politicky nezdůvodněnou a zločinnou avantýrou současných představitelů nejmocnějších západních zemí, kteří si tak kompenzují neuskutečněné revoluční cíle. Stal se tak - aniž by patřil k pravým či levým extremistům české politické scény - jakýmsi mluvčím odpůrců našeho spojenectví se zeměmi NATO.V. Bělohradský odpověděl na otázky Respektu písemně.

V článku „Válka v Kosovu je levičácká válka“ jste napsal, že pečlivě narežírované obrazy dnešní tragédie jen zakrývají její pravé příčiny. Kdo je podle vás režíruje?

Zpravodajství je pokračováním bombardování jinými prostředky. NATO nejen kontroluje informační zdroje, ale upírá systematicky autoritu a kredibilitu nezávislým zdrojům, systematicky přehlušuje a deformuje hledisko druhé strany. Dva příklady: slavný italský televizní novinář Santoro byl napadán jako „Miloševičův propagandista“ jen proto, že vysílal z Bělehradu a ukázal nám hořící civilní cíle - důsledky „bombardování inteligentními bombami“. Ze stejných důvodů byl britským…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte