„Dovolte mi, abych jménem vlády poděkoval všem parlamentním stranám za jednotu projevovanou v otázce krize na Balkáně. Všechny parlamentní strany bez výjimky podporují úsilí vlády a NATO k vyřešení krize v Kosovu.“ Tak zahájil minulé pondělí v maďarském parlamentu svůj projev věnovaný dění v Jugoslávii premiér Viktor Orbán. Na druhé straně Orbán poslance ujistil, že NATO nežádá přímou vojenskou účast Maďarska. Různá západní média teď spekulují o pozemních operacích NATO, jež by vycházely z území Maďarska. To je pro Budapešť nepříjemné téma. Také proto Orbán - ač rozhodně podpořil politiku Aliance - možnost rozhodnějšího zapojení Maďarska do konfliktu odmítl i během své čtvrteční cesty do Velké Británie. Poukázal tím na velice úzké mantinely, v nichž se maďarská zahraniční politika vůči Jugoslávii pohybuje. Nejedná se jen o to, že Maďarsko jako jediný člen Aliance s Jugoslávií přímo hraničí. Jde spíše o to, že v severní části Srbska, na území bývalé autonomní oblasti Vojvodina, žije početná maďarská menšina: ta nyní sehrává tak trochu roli rukojmího.

Vojvodina a Kosovo

Osud autonomní oblasti Vojvodina se v posledních třiceti letech zdánlivě velice podobal osudu Kosova. Nová jugoslávská ústava z roku 1974 zabezpečila Vojvodině podobně jako Kosovu autonomní statut a relativně široké pravomoci včetně místního zákonodárného sboru. V roce 1989 pak Vojvodina - stejně jako Kosovo - o svou autonomii přišla. V obou případech tomu předcházely…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte