Během svého nedlouhého trvání stačil rusko-běloruský Svaz suverénních republik už po několikáté zavítat na první strany světového tisku. Tentokrát v souvislosti s Jugoslávií, která před týdnem ohlásila formální zájem o vstup do tohoto svazku. Je to dobrá příležitost podívat se blíže na rusko-běloruský útvar. Tím spíše, že právě uplynuly přesně tři roky od okamžiku, kdy byl ustaven.

Lukašenkův návrh

V září 1995 přijel prezident Lukašenko na pracovní návštěvu k ruskému premiéru Černomyrdinovi, aby s ním vyjednával o plánech celní unie. Místo toho však vytáhl z kapsy projekt rusko-běloruské federace. Plán dokonce předpokládal transformaci běloruské armády v ozbrojené síly Západního vojenského okruhu budoucí unie s ruským generálem Alexandrem Lebeděm v čele. Černomyrdin zůstal jako opařený. Lukašenkovi, který jej oslovoval familiárně „Víťo“, pouze poradil, aby odjel do Soči, kde se rekreoval Jelcin, a projekt předložil přímo ruskému prezidentovi. Nápad ustavit rusko-běloruský svazek podle vzoru EU, tedy postavený na těsné ekonomické spolupráci, společné zahraniční a obranné politice a na otevření hranic při současném zachování atributů státní nezávislosti, se Jelcinovi zalíbil. Udržet všechny země Společenství nezávislých států (SNS) ve sféře dominujícího vlivu Moskvy bylo totiž už tehdy nejen strategickým, ale i oficiálně deklarovaným cílem ruské zahraniční politiky. Současně se Jelcin v rozhovoru s Lukašenkem netajil obavami, aby integrační zápal…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte