Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zdravý strach

Jak se pozná, že přišlo jaro? Najednou je na silnicích ještě víc vozů než předtím. Když se oteplí, pán tvorstva nasedne a jede. Ve městech a na dálnicích jsou zácpy, lidé uvěznění v plechu zuří a snaží se nějak dostat k cíli. Po chodníku, skrz zákazy, jednosměrkami, jakkoliv. Když je silnice volná, mnozí z nich jedou naplno. Občas někoho smetou, občas nabourají jiné auto. Nehod přibývá, chodců ubývá. Dá se ten trend nějak zastavit? Může vlastně lidem něco zabránit v tom, aby se za volantem chovali bezohledně?

Své zlato vozím v bezpečí

Odpověď je prostá: strach. O sebe a o své auto, z policie, z postihu za nedodržování pravidel. A někdy i obava o ty, kteří jdou pěšky. Strach řidičů o sebe vnímají výrobci aut. Montují do nich airbagy, předvádějí, jak se při nehodě plechy srolují tak, že se šoférovi nic nestane, nebo jak kola při brzdění rvou asfalt. Na billboardu české felicie je věta „Své zlato raději vozím v bezpečí“. Strach z auta jako z cizího plechového (nebo bakelitového) předmětu u řidičů mizí. Spousta lidí se v něm cítí jistěji než doma. A množství aut, trend jezdit, jak jen to jde, ukazuje, že ani strach o pěšáky není příliš velký. Řidič prostě neusedá do vozu s představou, že se nabourá, že někoho přejede. Loni bylo přitom na našich silnicích usmrceno dvanáct set lidí. (Díky snížené rychlosti v obcích o dvě stě méně než před rokem.) Naopak roste strach chodců. Mají špatnou zkušenost: drzá síla se vyplácí. Přitom právě ohled řidičů na…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte