0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov8. 2. 19985 minut

Lhali jsme, ale...

Minulý pátek se měl stát mezníkem na dlouhé cestě za obnovenou důvěrou ve slovo politiků Občanské demokratické aliance. V deset hodin předstupuje před novináře předseda ODA Jiří Skalický, aby jim oznámil výsledky pátrání po tajemných mecenáších své strany. V deset dvacet už všichni vědí to, co stejně dávno věděli: že firma Trade Management Company z Panenských ostrovů, která se svými 5,7 miliony z let 1995–6 patří k vůbec největším dárcům strany, je jen fiktivní podnik bez jakýchkoli zaměstnanců. „Ve skutečnosti jsou to tři sponzoři: dva domácí a jeden zahraniční,“ přiznává Skalický. Jde prý o seriózní, renomované firmy, které ovšem v době předávání daru vyslovily kategorické přání zůstat v anonymitě. Strana jim to tehdy slíbila, a proto teď předseda Skalický musí navzdory všem pochybám a podezřením mlčet. Ve tři čtvrtě na jedenáct tak tisková konference končí nepříliš slavným výsledkem: ODA přiznala, že přes dva roky lhala veřejnosti, a řekla zároveň, že musí zatloukat dál.

Ničivý mecenáš

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Sponzorské problémy se na Skalického stranu začaly sypat 30. ledna. Tehdy se v MF Dnes objevilo tvrzení opavského podnikatele Kamila Kolka, že jeho dvoumilionový dar do stranické kasy na něm v roce 1994 „vymohli“ vysocí představitelé strany.

O korespondenci mezi Kolkem a novým vedením ODA se něco proslýchalo už delší dobu. Před půlrokem například tehdejší předseda strany Michael Žantovský dával soukromě k lepšímu jako veselou historku, že mu Kolek v dubnu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc