V pražském Mánesu jsou k vidění práce více než čtyřiceti mladých umělců z okruhu pražské Akademie výtvarných umění a z uměleckých center v Ústí nad Labem, Ostravě a Brně, kde se profilují výrazné skupiny umělců. Pod názvem Snížený rozpočet ji připravili kurátoři Jana a Jiří Ševčíkovi v návaznosti na přehlídky To, co zbývá (Praha, Štencův dům, 1993) a Zkušební provoz (Praha, Mánes, 1995). Také tentokrát jim jde o to, aby vyvolali diskusi o povaze současného umění a jeho společenské pozici. Při výběru se rozhodli představit práce, které rezignují na známé a obecně přijímané „vážné“ hodnoty našeho výtvarného umění: na reprezentaci, střežení tradic a zprostředkování transcendence. Namísto toho se zaměřují na potřebu současného umění přirozeně reagovat na aktuální společenskou situaci a upozorňují na skutečnost, že ve svobodném světě je sociální a kritická praxe umění považována za samozřejmou.

Výstava člení prostor Mánesa na několik oddílů, v nichž mohou mezi sebou jednotlivé práce dobře komunikovat a společně vyjádřit určité veřejně diskutované okruhy námětů, jako je politika, násilí, sex, identita a reflexe výtvarného jazyka umění. Ve vystavených pracích jsou značně zastoupeny fotografie, vedle současné malby jsou zde videoinstalace i předmětné instalace. Diváky upoutá různorodost výtvarných prostředků, ale také jejich obyčejnost, humor, ironie a sebereflexe. Tito mladí umělci užívají ve svých pracích výtvarný jazyk srozumitelný nejspíš kdekoli ve světě - určitě v…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte