Leden je v Severním Irsku nebývale rušný. Do ulic neklidné provincie se vrátila krevní msta a počet obětí sektářského násilí hrozivě narostl. Londýn a Dublin též představily nové mírové (a podle mnohých historické) návrhy, které mají definovat další směr probíhajících mírových rozhovorů. Násilí ani nová iniciativa však nijak nemění - v pozitivním či negativním smyslu - podstatu severoirské reality. Ta se dá stále shrnout do dvou vět.

Za prvé: nikdy v uplynulých devětadvaceti letech konfliktu neměl Ulster tak velkou šanci, jakou dostal v posledních měsících.

Za druhé: bez ohledu na to se konflikt v nejbližších letech nepodaří vyřešit, neboť kompromis přijatelný pro všechny prostě neexistuje, a proto nebyl dosud dopsán ani seznam obětí násilí.

Na novém základě

V šedivé panelové budově, připomínající socialistickou školu provinčního ruského městečka, se na předměstí Belfastu již více než rok a půl scházejí muži a ženy z různých severoirských stran a diskutují o míru. Svět se o jejich bezvýchodné rozhovory začal zajímat až loni na podzim, kdy příměří IRA otevřelo dveře jednací místnosti i jejímu legálnímu křídlu, straně Sinn Féin.

U jednoho stolu se tak sešli i zapřisáhlí nepřátelé z obou stran konfliktu, jejichž nekompromisní a neslučitelné postoje v podstatě dopředu vylučují možnost dohody. Příšerně znudění belfastští novináři mohli před Vánocemi o výsledku jednání konstatovat jediné: strany se nedohodly ani na tom, o čem budou…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte