0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí25. 1. 19989 minut

Co si neuděláme, nemáme

Snad jen nedávná havárie vrtulníku přitáhla domácí pozornost k Bosně a českým vojákům mezinárodních jednotek SFOR. Co vlastně tito vojáci dělají, když v samotné Bosně už přes dva roky vládne klid? A jak fungují pod společným velením NATO? S trochu cynickou nadsázkou by se totiž dalo říci, že kdyby Bosna nebyla, museli bychom ji vymyslet. Nikde jinde v Evropě nenajdeme podmínky, které prověří různé armády při hašení konfliktu současné éry, kdy nejde o světovou jadernou válku, ale o vleklé boje na bázi etnických či náboženských sporů.

Pod britským velením

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Český prapor působí pod britským velením. U každé ze čtyř rot je také několik Britů, většinou dělostřeleckých pozorovatelů, kteří mají koordinovat případnou britskou dělostřeleckou podporu našemu praporu. Toto soužití přináší užitek už kvůli zdokonalení v angličtině. Její znalost je zde mnohem lepší než v armádním průměru.

Britové jsou většinou vynikající vojáci se smyslem pro humor. Často se s našimi přátelsky hádají, zda je lepší transportér Warrior, nebo naše bojové vozidlo pěchoty (BVP). Nakonec sami uznávají, že lehké BVP (16 tun) se do bosenských podmínek hodí lépe než těžký Warrior (35 tun). Nicméně transportéry Warrior mají gumové pásy, aby neničily silnice. Čechům je to jedno, a tak klidně jezdí s pásy ocelovými. Pravda, bosenské silnice se už moc zničit nedají. Celkově vzato, naše výzbroj snese srovnání se západní. Vojáci, kteří absolvovali několik mezinárodních cvičení, tvrdí, že…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc