Právě před měsícem, v neděli 6. září, zemřel v Tokiu Akira Kurosawa, tvůrce legendárních Sedmi samurajů, jenž se narodil před osmaosmdesáti lety jako sedmé dítě v rodině důstojníka se samurajskými předky. Pro chápání Kurosawova díla je tato zmínka o rodinné situaci důležitá nikoli proto, že by se někdy stala jeho námětem, ale proto, že je v ní do postav režisérova otce a staršího bratra vepsána konstelace dvojího soumraku a dvojí smrti, která se bude v celém díle neustále vracet.

Soumrak, mlha a déšť

Kurosawovy snímky nejsou výrazem osobních prožitků, ale obrazem historických situací, pojímaných stejně objektivně jako střídání denních dob a ročních období. Kurosawa je tvůrcem filmů se zvláštním napětím, jakýchsi „objektivních melodramat“, v nichž je každé neštěstí jedinečné, ale jeho forma zůstává univerzální. Během padesáti let tak mohl natočit třicítku filmů, jejichž originální skloubení obrazu a zvuku stojí plně ve službách režisérova hlavního tématu. Tím není polarita viditelného a neviditelného, nýbrž pohyb odehrávající se mezi nimi. Kurosawovo filmové mistrovství spočívá v opakovaném snižování míry viditelnosti - soumrak, mlha a déšť jsou pro něj trojí situací, v níž umírají lidé, kteří byli filmovými postavami, a rodí se přízraky, jimž film skutečně patří. Filmy jako Sedm samurajů, Krvavý trůn nebo Kagemuša jsou vrcholem Kurosawova díla, protože ukazují rozhraní dvojího světa, ať už jde o mrtvé nahlížející zpět do světa živých nebo o…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte