Evropská unie míří plnou parou k zavedení jednotné měny. Zdá se, že tento krok je už neodvolatelný, zvláště když se pro něj vyslovuje Německo, hlavní tahoun myšlenky eura. V březnu má Evropský měnový institut posoudit dodržení konvergenčních kritérií, v dubnu má schválit start měnové unie německá vláda i parlament, v květnu mají šéfové států a vlád EU stanovit kruh členů měnové unie a od 1. ledna 1999 by mělo platit euro, zpočátku ještě paralelně s národními měnami. V Německu se ale minulé pondělí objevila překážka. Čtyři profesoři chtějí ještě na poslední chvíli tento ambiciózní projekt zastavit: jeden právník a tři ekonomové podali proti euru žalobu u Spolkového ústavního soudu. Nepředbíhejme výrok německých ústavních soudců, ale podívejme se, jak tato instituce - středobod německé demokracie - funguje. O celé věci podrobně referoval magazín Der Spiegel.

Až po státním aktu

Zmínění čtyři profesoři, Karl Albrecht Schachtschneider, Wilhelm Nölling, Wilhelm Hankel a Joachim Starbatty, se považují za zástupce německých občanů (ve Spolkové republice se nemusí konat referendum o jednotné měně, takže verdikt ústavního soudu poslouží jako určitá náhražka lidového hlasování). Ve své žalobě tvrdí, že splnění konvergenčních kritérií je v podstatě skutečnost natřená na růžovo, euro nebude životaschopné a povede k chaosu i nesvárům. Na tomto názoru je hodně pravdy. Stačí si vzpomenout na loňský pokus ministra financí Theo Waigela o přehodnocení německých…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte